مهمترین نکات خانه داری مدرن

معرفی بهترین و جدیدترین مارک های لوازم خانگی بوش Bosch

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰۰

مهمترین نکات خانه داری مدرن

۱۸ بازديد

https://honarfardi.com/wp-content/uploads/2020/10/word-image-50.jpeg
وقتی می خواهید در خانه داری بهتر شوید، باید به دنبال راه هایی باشید که به شما در انجام بهتر کارها کمک کند. اگر بتوانید کارهای خانه را راحتتر و بدون دردسر انجام دهید، خانه همیشه تمیز خواهد بود و مشکلی در خانه داری نخواهید داشت. خانه داری نیاز به خلاقیت دارد. خلاقیتی که با تغییرات کوچک برخی از ایرادات را برطرف می کند و کارها را آسانتر می نماید.

امروز و در دنیای مدرن مسائل زیادی وجود دارد که زندگی افراد را درگیر می کند و اگر می خواهید علت مسئله را پیدا کنید باید بدانید چیزهای کوچکی پشته قضیه وجود دارد که روی هم جمع می شود منجر به ایجاد یک اختلال بزرگ می شود. به این ترتیب اگر زمان بگذارید و نگاهی به زندگی خود کنید مشکلات کوچک تان را در زندگی پیدا می کنید که با اندکی تلاش و فکر حل می شود. اما علاوه بر تغییرات کوچک و تلاش های بزرگ، چند عادت نظافت بسیار ساده نیز وجود دارد که ممکن است قبلاً نشنیده باشید. این عادات نه خیلی سخت هستند و نه خیلی آسان. به 10 دستورالعمل زیر توجه کنید و با کاربرد آنها در زندگی، نظافت خانه را بسیار آسانتر از همیشه انجام دهید.


1-ابتدا لوازم مورد نیاز خود را جمع کنید

اگر از قبل تمام وسایل مورد نیاز خود را جمع کنید، دیگر لازم نیست برای برداشتن چیز دیگری به آشپزخانه برگردید. رفت و آمدهای مکرر می تواند شما را زود خسته کند. قبل از شروع نظافت یک اتاق یا سالن، همه ی وسایل و ابزار مورد نیاز خود را جمع کنید تا بتوانید در طول مدت نظافت در همان اتاق بمانید. شما حتی می توانید تمام وسایل نظافت را در یک جعبه نگهداری کنید تا برای هر بار تمیز کردن، نیازی به جمع آوری وسایل نداشته باشید.

2- بخش های مختلف خانه را به ترتیب تمیز کنید

برای نظم و ترتیب بیشتر و جلوگیری از سردرگمی، نظافت را از یک قسمت اتاق شروع کنید و سپس کار خود را ادامه دهید. من بعضی اوقات فکر می کنم “تمیز کردن در جهت عقربه های ساعت” ایده ی خوبی است. اگر هنگام تمیز کردن خانه از یک قسمت به قسمت دیگر بپرید، احساس می کنید که سخت کار می کنید و تمرکز کافی ندارید. اما وقتی نظافت خانه را به ترتیب دنبال می کنید، قسمتی که تمیز کرده اید، انگیزه شما را برای ادامه کار فراهم می کند.

3- از بالا به پایین تمیز کنید

این توصیه مانع از خرابکاری در تمیزکاری خانه می شود. وقتی مشغول تمیز کردن چیزی هستید که در بالای اتاق است، گرد و غبار به سطح پایین تر و کف می ریزد. هنگامی که از بالای اتاق شروع به نظافت می کنید، مطمئناً وقتی به قسمت های پایین اتاق می رسید، گرد و غبار و خاک جمع شده را جمع می کنید و به این ترتیب دیگر لازم نیست چند بار کف اتاق را تمیز کنید. به عنوان مثال اول سقف و سطوح (میزها، شیشه ها، مبلمان و…) را تمیز کنید و در آخر جارو برقی بکشید.

4- وسواس را کنار بگذارید

سعی کنید وسواس را کنار بگذارید چون باعث خستگی و ناامیدی شما می شود. بسیاری از زنان شاغل هستند و وقت کافی برای تمیز نگه داشتن دائم خانه را ندارند. اگر شما هم وقت آزاد زیادی ندارید، سعی کنید وقت تان را مدیریت کنید و با آنچه در توان تان است کارهایتان را پیش ببرید. پس سخت نگیرید و ایده آل گرا نباشید.

5- از ابزار مناسب برای نظافت استفاده کنید

با استفاده از بهترین ابزار برای کار، از خستگی بیش ازحد خود جلوگیری کنید. به عنوان مثال بجای استفاده از یک پارچه برای تمیز کردن دیوارهای حمام، از یک طی پارچه ای دسته بلند استفاده کنید. یا بجای اینکه برای پاک کردن سرامیک ها روی زمین بنشینید و آنها با پارچه تمیز کنید، از بخارشو استفاده کنید.

6- قبل از تمیز کردن خانه، ابتدا آن را مرتب کنید

تمیز کردن خانه ی بی نظم، بی فایده است. این موجب سردرگمی و عدم تمرکز شما می شود. حتی اگر خانه کاملا تمیز باشد اما بی نظم و به هم ریخته باشد، هیچ فایده ای ندارد. پس اول خانه را مرتب کنید و سپس شروع به تمیز کردن کنید.

50 حرفی که هرگز نباید به همسرمان بزنیم

7- از روش ها و ابزارهای تمیز کردن “به سبک قدیمی” استفاده کنید

برای تمیز کردن وسایل و ابزار، گاهی اوقات توصیه های قدیمی بسیار کارآمد هستند. به عنوان مثال، آویزان کردن لباس ها برای خشک شدن در معرض آفتاب می تواند باعث روشن شدن لباس های سفید شود و یا برای جلوگیری از سیاه شدن قابلمه های روحی پس از جوشاندن آب، چند قطره آبلیمو در آن بریزید.

8- فقط در صورت لزوم ضد عفونی کنید

بعضی اوقات و بعضی مکان ها نیاز به ضدعفونی کردن دارند. توالت و سینک آشپزخانه شما باید مرتباً ضد عفونی شود و اگر شخصی در خانه بیمار است، ممکن است لازم باشد دستگیره درها و کلیدهای برق را با دستمال مرطوب ضدعفونی کنید. در غیر این صورت، ضد عفونی مداوم خانه لازم نیست.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

9- پس از تمیز کردن سطوح با پارچه ی نمناک، آن را خشک کنید

ابتدا سطوح را با پارچه ی مرطوب پاک کنید و در آخر یک پارچه ی خشک روی آن بکشید تا جای پارچه ی مرطوب از روی سطح کاملا از بین برود. برای خشک کردن می توانید از پارچه های میکروفیبر استفاده کنید چون رطوبت را کاملا به خود جذب می کنند و هیچ اثری از گرد و غبار و کثیفی بجای نمی گذارند.

10- نظافت خانه را برای خود سرگرم کننده کنید

زندگی خیلی کوتاه است پس از آن لذت ببرید. چرا از کارهایی که ممکن است دوست نداشته باشیم نهایت استفاده را نکنیم؟ هنگام تمیز کردن خانه می توانید یک آهنگ پخش کنید و بهمراه آن بخوانید و برقصید! شاد بودن، لازمه ی لذت بردن از زندگی است. پس هنگام انجام هر کار در خانه، از آن لذت ببرید و کسالت و خستگی را از خود دور کنید.

14 ترفند تکمیلی جالب

1-استفاده از لیمو برای از بین بردن بوی بد زباله ها: یک لیمو را برش بزنید و چند برش کوچک از آن را در ظرف آشغال قرار دهید، با این کار می توانید یک رایحه تازه به آشپزخانه خود اضافه کنید. (این یک ترفند عالی برای استفاده درست قبل از رسیدن مهمان ها است!)

2-از بین بردن لکه های مختلف: بیشتر این موارد مربوط به مبلمان و فرش هستند:

  • آبمیوه: یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب گرم حل کنید و لکه را از بین ببرید.
  • آدامس: لکه را با سشوار گرم کنید، بخراشید و سپس با محلول شوینده بشوئید و پاک کنید.
  • سس: لکه را با خمیر صابون Fels-Naptha تمیز کنید، سپس بشویید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید. تا زمانی که لکه از بین نرود شی مورد نظر را در خشک کن قرار ندهید.
  • خردل: برای از بین بردن مواد جامد، از محلول های شوینده استفاده كنید. وقتی لکه کم رنگ شد، آن را بشویید و زیر نور خورشید خشک کنید.
  • رژ لب: با استفاده از پاک کننده های ناخن مبتنی بر استون و به دنبال آن محلول های شوینده لکه را پاک و سپس تمیز کنید.
  • نوشیدنی های رنگی: روی لکه آب بپاشید. اگر لکه همچنان باقی ماند، مواد شوینده را امتحان کنید

۳- تمیز کردن مخلوط کن: ظرف مخلوط کن خود را با آب گرم و یک قطره مایع ظرفشویی پر کنید. آن را روشن کنید و بگذارید برای چند ثانیه روشن بماند. سپس با آب گرم بشویید!

۴- تمیز کردن اسکاچ: اسکاچ ها می توانند باکتری های زیادی را به خود جذب کنند، به خصوص اگر در سینک مانده باشند. شما باید مرتباً آنها را تمیز کنید. کار بسیار آسانی است: کافی است اسکاچ مرطوب را به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا باکتری های آن از بین بروند! سپس قبل از بیرون آوردن آن یک یا دو دقیقه صبر کنید زیرا هنوز داغ است. همچنین می توانید اسکاچ خود را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید تا دوباره تمیز شود!

۵- براق کردن کاشی های کف: پس از اینکه کف را جارو کردید، با استفاده از یک سطل آب، مقداری شوینده سبک و یک دستمال شروع به شستشو کنید! مرتباً پارچه و آب را تمیز کنید تا آلودگی بیشتری را به کاشی ها انتقال ندهید. اگر می خواهید لکه های سخت را از بین ببرید، از مسواک استفاده کنید! باور کنید زندگی شما را تغییر خواهد داد.

۶- تمیز کردن قرنیزها: برای پاک کردن گرد و غبار از جارو یا پارچه خشک استفاده کنید، سپس جاروبرقی بکشید. برای از بین بردن گرد و غبار یا خاک باقی مانده از پارچه یا جوراب مرطوب استفاده کنید. برای تمیز کردن قرنیزها، به یک اسکاچ (یا مسواک نرم) و یک سطل آب با مقدار کمی مایع ظرف شویی نیاز دارید. بعد از اینکه شستشو را انجام دادید، از یک دستمال مرطوب برای پاک کردن باقیمانده های صابون استفاده کنید.

۷- باز کردن منافذ هواکش: اگر مدتی هواکش های خود را تمیز نکرده باشید احتمالا کاملاً کثیف و گرد و غبار گرفته شده اند. و این نه تنها گرد و غبار را به داخل اتاق می فرستد بلکه مانع خروج هوا به بیرون نیز می شود. راهکار آسان: ابتدا سعی کنید گرد و غبار را با یک برس نرم پاک کنید. اگر با این کار به نتیجه نرسیدید، یک دستمال را با هر ماده تمیزکننده ای که دارید خیس کرده و آنرا دور یک چاقوی صبحانه خوری بپیچید و منافذ را تمیز کنید!

۸- پاک کردن لکه های آب روی شیرآلات: سرکه می تواند لکه های آب روی شیرها را کاملا از بین ببرد.

۹- تمیز کردن پرده کرکره: یک راه حل آسان برای پاک کردن پرده کرکره وجود دارد: آب و سرکه را به میزان مساوی در یک کاسه ترکیب کنید و دستتان را با یک جوراب بپوشانید. جوراب را درون محلول فرو کنید و سپس آن را روی پرده حرکت دهید تا هرگونه گرد و غبار و آلودگی را از بین ببرد!

۱۰- شستشوی تمیزتر لباس ها با جوش شیرین: کافی است یک لیوان جوش شیرین را به مواده شوینده خود اضافه کنید و لباسهای روشن تر و تمیز تر تحویل بگیرید!

۱۱- برای از بین بردن لکه های روی پارچه از نمک استفاده کنید

۱۲- تمیز و براق کردن لوازم استیل: اکثر اوقات روی وسایل استیل اثر انگشت دیده می شود. اما برای درخشش آنها، تنها به یک دستمال میکروفیبر (یا فقط یک پارچه نرم) و مقداری الکل نیاز دارید! اگر می خواهید استیل خود را فوق العاده تمیز کنید، می توانید از چند قطره روغن زیتون استفاده کنید!

۱۳- تمیز کردن دوش: تمیز کردن دوش چیزی نیست که بیشتر مردم بخواهند انجام دهند اما باید انجام شود! خبر خوب این است که یک روش آسان برای از بین بردن جرم صابون و لکه های روی دوش وجود دارد. یک ظرف را با سرکه و مایع ظرف شویی (به اندازه برابر) پر کنید، سپس به شستشو مشغول شوید! همچنین می توانید از یک اسکاچ یا مسواک قدیمی نیز استفاده کنید.

۱۴- تمیز کردن مبل با جوش شیرین: جوش شیرین می تواند برای از بین بردن هر گونه بوی ماندگار و لکه های روی پارچه استفاده شود. ابتدا سطح مبل را مسواک بزنید، سپس جوش شیرین را روی محلی که می خواهید تمیز کنید، بپاشید. بگذارید حدود ۲۰ دقیقه در محل باقی بماند، سپس با استفاده مسواک آن را پاک کنید.
منبع

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.