بررسی کولر گازی بوش

معرفی بهترین و جدیدترین مارک های لوازم خانگی بوش Bosch

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰۰

بررسی کولر گازی بوش

۱۸ بازديد

 

بررسی تخصصی کولر گازی بوش اینورتر و مزایای آن ، این دستگاه یکی از سیستم های تهویه مطبوع می باشد که از طریق جذب هوای گرم و تبخیر مایع مبرد به گاز فرآیند خنک سازی را انجام میدهد.

کولر گازی بوش از اوپراتور که وظیفه ی جذب هوای گرم را بر عهده دارد، کمپرسور که وظیفه ی متراکم کردن مبرد را بر عهده دارد، کندانسور که وظیفه ی خنک کردن مبرد را بر عهده دارد و یک شیر انبساط تشکیل شده است.

به طور کلی کولر گازی بوش یا همان اسپلیت بوش از دو بخش اصلی تشکیل شده است. پنل داخلی (اوپراتور )و پنل خارجی( کندانسور).

از کولر گازی دوکاره می توان برای تولید گرمایش در فصل زمستان نیز استفاده کرد که در این صورت عکس فرآیند بالا رخ میدهد.

اسپلیت بوش چیست؟

اسپلیت در لغت به معنای دو تکه می باشد. اسپلیت به نوعی از سیستم های تهویه مطبوع گفته میشود که از دو قسمت شامل یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده باشد . در اسپلیت بوش اوپراتور در داخل یونیت داخلی قرار گرفته است و کندانسور و کمپرسور در یونیت خارجی قرار گرفته اند.

یونیت داخلی و یونیت خارجی اسپلیت بوش از طریق لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند و عمل سرمایش و گرمایش را میسر می سازند.

در اینجا هدف از کولر گازی بوش همان نوع اسپلیت بوش می باشد که مورد بررسی قرار میگیرد.

انواع کولر گازی بوش کدام اند؟

بررسی تخصصی کولر گازی بوش : کولر گازی بوش را از لحاظ نیروی محرکه ی موتور می توان به دو دسته ی اینورتر و غیر اینورتر تقسیم کرد.

اینورتر چیست؟

اینورتر به فرآیندی گفته می شود که در آن جریان مستقیم به جریان متناوب تبدیل شده و در نتیجه باعث کاهش مصرف برق می گردد.

فناوری اینورتر چگونه باعث کاهش مصرف انرژی در اسپلیت بوش می گردد؟

در اسپلیت بوش اینورتر فعالیت موتور به صورت دور مغیر می باشد به این معنی که وقتی دستگاه شروع به کار میکند هر زمان که طبق سیستم حسگر دستگاه تشخیص داده شود که فضا به درجه دمای دلخواه رسیده است طبق فرمانی که برد فرمان به موتور دستگاه صادر میکند از دور سرعت موتور کاسته میشود که این فرآیند باعث پایین آورن ولتاژ برق و درنتیجه کاهش مصرف انرژی می گردد.

و در زمانی که درجه دما از حد متعادل خارج شود دوباره دور موتور افزایش می یابد تا به دمای دلخواه برسد به همین دلیل به اینگونه سیستم ها سیستم های دور متغیر گفته می شود.

اما در اسپلیت بوش معمولی(غیراینورتر) موتور بصورت ثابت کار میکند و بجای کم یا زیاد کردن دور موتور از خاموش و روشن کردن موتور برای تعیین دمای دلخواه استفاده میکند.

خاموش و روشن شدن متناوب سیستم نیاز به ولتاژ بالایی از برق دارد و به همین دلیل به این گونه سیستم های سیستم ها ی دور ثابت و پرمصرف گفته می شود.

این پروسه در کولر گازی بوش معمولی غیر از مصرف زیاد انرژی باعث ساییدگی و وخوردگی قطعات و کاهش عمر آنها می گردد.

مزایای فناوری اینورتر در کولر گازی بوش چیست؟

1- صرفه جویی در مصرف برق تا 73%

2-بیصدا بودن اسپلیت بوش اینورتر نسبت به نوع معمولی

3-قدرت سرمایش و گرمایش قوی تر نسبت به نوع معمولی

4- جلوگیری از ساییدگی و خوردگی قطعات و افزایش طول عمر دستگاه

معایب فناوری اینورتر در اسپلیت بوش چیست؟

1- هزینه اولیه و هزینه های تعمیرات اسپلیت بوش اینورتر نسبت به نوع معمولی بالاتر می باشد

که البته با گذر زمان به دلیل کم مصرف بودن این دستگاه ها هزینه های اولیه جبران می گردد.

2- مشکل تهیه قطعات اسپلیت بوش اینورتر که اگر از نمایندگی رسمی شرکت هوای پاک خریداری گردد که شامل 5 سال گارانتی می باشد مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت .

3- تعمیرات اسپلیت بوش اینورتر نیاز به افراد دارای تخصص در این زمینه را دارد که علم و مهارت لازم در این خصوص را داشته باشند.

معایب اصلی کولر گازی بوش چیست؟

1- کولر گازی فقط قادر به خنک سازی یک قسمت از منزل که پنل داخلی در آن نصب گردیده است می باشد و قادر به خنک سازی بخش های دیگر منزل نمی باشد.

در کولر گازی بوش اینورتر از چه نوع مبردی استفاده می گردد؟

در اسپلیت بوش اینورتر از مبرد R410 استفاده گردیده است که بهترین نوع مبرد می باشد و در حال حاضر در تمامی سیستم های تهویه مطبوع بوش از این مبرد استفاده می گردد.

تفاوت مبرد R410 و مبرد R22 در چیست؟

در گذشته در ساخت کولر گازی ها از مبرد R22 استفاده میشد که د رهنگام فعالیت گرمای زیادی را آزاد میکرد و خطر جدی برای سلامتی انسان و محیط زیست محسوب میشد از این روز از سال 2012 استفاده از این مبرد را در سیستم های تهویه مطبوع ممنوع اعلام کردند و مبرد R410 که سازگاری بسیار خوبی با محیط زیست دارد و هیچگونه ضرری به سلامت انسان وارد نمیکند جایگزین این گاز گردید.

مبرد R410 بازده بسیار بالا و مطلوبی دارد و در حال حاضر در ساخت تمام سیستم های تهویه مطبوع بوش اینورتر از این گاز استفاده می شود.

قابلیت ها وامکانات ویژه کولر گازی بوش اینورتر:

بررسی تخصصی کولر گازی بوش:

1- تکنولوژی اینورتر که باعث صرفه جویی در مصرف برق تا میزان 73% می گردد

2-تایمر هفتگی که به وسیله آن می توان حالت شروع به کار سرمایش و گرمایش دستگاه در در طول هفته تنظیم نمود.

3-حالت سرمایش و گرمایش اتوماتیک که برای رسیدن به درجه دمای دخواه به کار گرفته می شود

4- ریموت کنترل کولر گازی بوش که دارای کاربری آسان و بسیار قوی می باشد

5-فیلتر تصفیه ها که آلودگی و ویروس ها و همچنین بوی بد موجود در هوا را از بین میبرد و هوایی پاک و سالم را به داخل منزل هدایت میکند.

6-پنل داخلی کولر گازی بوش دارای ظاهری بسیار شیک و خاص و اندازه ای مناسب می باشد.

7-دارای قوی ترین حالت سرمایش و گرمایش که در کوتاه ترین زمان دما را به درجه دلخواه می رساند.

8-بیصدا بودن کولر گازی بوش اینورتر به حدی که به سختی می توان متوجه صدای موتور کولر گازی شدو هیچگونه مزاحمتی برای خود شخص و همسایه ها ندارد و برای استفاده در منازل آپارتمانی نیز بسیار مناسب می باشد.

9-حالت خواب کولر گازی بوش اینورتر که در زمان خواب درجه دما را 4 درجه افرایش میدهد تا تناسب بهتری با درجه دمای بدن شخص در حالت خواب داشته باشد.

10- مبرد r410 که در کولر گازی بوش اینورتر در آن استفاده می شود بهترین نوع مبرد بوده و سازگاری مناسبی با محیط و انسان داردو

11–در ساخت کولر گازی بوش اینورتر از کمپرسور اسکرال ساخت شرکت کوپلند استفاده شده است که دارای بهترین کیفیت و بالاترین قدرت می باشد. کمپرسور هر سیستم نقش اساسی را در کارکرد سیستم ایفا میکند.

12- استفاده از رادیاتور طلایی در ساخت کولر گازی بوش که باتوجه به پوشش طلایی که دارد مقاومت بالایی در برابر ساییدگی و فرسودگی داشته و ضد زنگ می باشد

و به دلیل تبادل حرارتی بالایی که دارد راندمان دستگاه را افزایش داده و مصرف انرژی را کاهش میدهد.

13- اسپلیت بوش دارای سیستم عیب یابی می باشد که قادر به شناسایی هرگونه عیب بوحود آمده در دستگاه می باشد و عیب شناسایی شده را به کاربر اعلام می نماید تا از طریق متخصص مربوطه نسبت به رفع عیب اقدام نماید.

قیمت کولر گازی بوش چگونه است؟

کولر گازی بوش قیمت پایین تری نسبت به داکت اسپلیت و سایر سیستم های تهویه مطبوع دارد و از این لحاظ به صرفه تر می باشد.

قابل ذکر است که هزینه کولر گازی بوش اینورتر نسبت به نوع معمولی آن بالاتر می باشد.

چرا کولر گازی بوش نسبت به کولر آبی مقرون به صرفه تر است؟

بررسی تخصصی کولر گازی بوش ، با وجود اینکه قیمت اولیه کولر آبی نسبت به کولر گازی پایین تر می باشد اما استفاده از کولر گازی بوش بسیار مفید تر و مقرون به صرفه تر از کولر آبی می باشد زیرا کولر آبی برای خنک سازی از تبخیر قطرات آب استفاده میکند که باعث افزایش رطوبت محل مورد استفاده می گردد.

همچنین کولر آبی باعث تولید بسیاری از میکروب و باکتری ها و ورود آنها به داخل منزل می گردد. پوشال های موجود در کولر آبی محل رشد بسیاری از باکتری ها و تولید گرد و غبار می گردد و خطر بسیار شدیدی برای سلامت انسان دارد.

در صورتی که کولر گازی بوش بجای آب از بهترین نوع مبرد که سازگاری بسیار مناسبی با محیط و بدن انسان دارد استفاده میکند و همچنین دارای فیلتر تصفیه هوا می باشد که تمام آلودگی های هوا را از بین برده و هوایی پاک و سالم را به داخل منزل هدایت میکند.

نصب کولر گازی بوش چگونه انجام می شود؟

نصب کولر گازی بوش مانند نصب سایر سیستم های تهویه مطبوع طبق برخی بررسی های لازم و همچنین پیدا کردن بهترین محل برای نصب انجام می گرددو

در هنگام نصب باید تمامی موارد ایمنی و لازم را دز نظر گرفت زیرا محل نصب و نحوه نصب میتواند تاثیر زیادی در کارکرد و عمر دستگاه داشته باشد.

برای مثال اگر پایه های نگهدارنده کمپرسور بطور مناسب نصب نگردد باعث ایجاد سروصدا در کولر گازی بوش می گردد. و همچنین اگر کمپرسور کولر گازی در محلی نصب گردد که اطراف آن بسته باشد و در به اندازه کافی هوا به آن نرسد ممکن باعث بروز اختلال در کارکرد دستگاه گردد.

لذا توصیه می گردد نصب کولر گازی اینورتر بوش حتما توسط نمایندگان شرکت هوای پاک که دارای تخصص و مهارت های لازم در این خصوص می باشند انجام گردد زیرا با توجه به نکات ذکر شده در بالا و پیچیده بودن تکنولوژی این نوع کولر گازی ها افراد بی تجربه و غیر متخصص می توانند باعث بروز صدمات جبران ناپذیری در این سیستم ها گردند.

تعمیر و نگهداری کولر گازی بوش

بررسی تخصصی کولر گازی بوش ،جهت افزایش طول عمر سیستم کولر گازی بوش باید بررسی ها و نگهداری های لازم در این زمینه انجام گردد در غیر این صورت دستگاه ممکن است از کارکرد عادی خود خارج شده و دچار اختلال گردد.

فیلتر های تصفیه کولر گازی بوش باید سالانه دو بار تعویض گردد و همه ساله سرویس های لازم انجام شود تا از بروز مشکل در سیستم جلوگیری شود.

در صورت مشاهده هرگونه کارکرد غیرعادی کولر گازی و یا شنیدن صداهای عجیب و غریب سریعا با کارشناسان متخصص شرکت هوای پاک تماس حاصل نمایید تا عیب را شناسایی کرده و جهت رفع آن اقدام نمایند.

با وجود سیستم عیب یابی در کولر گازی بوش لازم است همه ی چکاب ها به صورت مرتب و سروقت توسط متخصص مربوطه انجام گردد تا قبل از بروز مشکل از آن جلوگیری نماید.

 

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.